Pancierníček
Pancierničkovia sú malé akvarijné ryby. Môžete nájsť rôzne druhy pancierničkov, ale zväčša sa odlišujú iba farbou, niekedy aj maximálnou dĺžkou, ktorú dosahujú v dospelosti. Tvar ich tela sa veľmi nelíši. Plutvy, fúziky, oči, ústa, to všetko majú natoľko rovnaké, že ich iba podľa tvaru tela nerozornáte. Keď som prvýkrát videla tento druh rýb, myslela som si, že sú škaredí. Ale po čase som ich začala zbožňovať. Ich marťanský vzhľad, ktorý mi sprvu nepripadal pekný, sa v mojich očiach po čase zmenil na veľmi atraktívny. Ale to môže byť iba môj pohľad. Pancierničkovia sú v skutočnosti veľmi pekní. Avšak rôzne druhy Panierničkov sa vám môžu zdať viac, či menej atraktívni. Napríklad my máme Pancierničkov panda (Corydoras panda) a sú neodolateľní. Naozaj vyzerajú ako malé akvarijné medvede panda s ich čiernymi fľakmi na tele a škvrny cez oči na inak svetlom tele.
Pancierničkovia majú radi pomalo tečúcu, takmer stálu vodu, ktorá je veľmi čistá a bohatá na kyslík. Žijú na dne nádrže a vo voľnej prírode jedia chrobáky, larvy, červíky, ktoré žijú na dne, alebo sa na dno dostali náhodou a zároveň aj potravu na báze zeleniny. V akváriu by mali byť pancierníčkovia kŕmeni vločkami, ktoré padajú na dno, peletami, ktoré tiež padajú na dno, mrazenú potravu (milujú patentky a dokonca aj zvyšujú ich šancu rozmnoženia) a aj živú potravu. Ak máte v nádrži aj iné ryby, mali by ste dať do akvária pri kŕmení viac jedla, aby ste si boli istý, že na dno spadne dostatok jedla. V akváriu majú radi ako tmavé miesta, tak sa aj rady vyhrievajú na svetle. Nezvyknú sa skrývať do umelých jaskýň, radšej sa budú túlať v hustom poraste, napríklad anubiasy sú pre nich skvelé, lebo vytvárajú zatienené chodbičky. Zároveň im treba nechať aj miesto na prehrabávanie vrchnej časti dna, kde hľadajú zvyšky jedla.
Najlepšie sa budú cítiť v spoločenskom tropickom akváriu, lebo nie sú vôbec agresívne. A to ako ani ku iným rybám, tak ani ku svojmu druhu. Pancierničkovia môžu byť bojazliví, hlavne ak sú sami. Preto ich treba držať v skupinkách. Potom sa osmelia a nezľaknú sa keď idete okolo. Pancierničkovia majú radi spoločnosť, radi sú s rybami svojho druhu, hrajú sa spolu, naháňajú sa, spolu aj oddychujú. Zvyčajne žijú dlho. Raz dokonca jeden Pancierniček – Corydoras aeneus žil až 27 rokov v akváriu a 20 roční pancierničkovia nie sú ničím neobvyklým.
Ak chcete rozmnožiť pancierničkov, mali by ste im dať kvalitné jedlo a voda by mala mať dobrý stav, výmeny vody – asi len 10% celkového objemu a nízka teplota zabezpečia množenie. Ideálny pomer pre množenie je jedna samička na dvoch samcov, alebo pár. U nás sa vždy dvaja pancierničkovia obšmietajú okolo jednej samičky pred množením. Ak chcete zachrániť všetky vajíčka a malé, mali by ste žiletkou, alebo kartou jemne oddeliť vajíčko od skla (ak sú vajíčka na rastline, o to menej máte práce) a uložiť ich do samostatného akvária. Niekedy samičky zvyknú pojedať vajíčka, hlavne ak ich nájdu. Párkrát som ich už pri tom prichytila. Aj iné ryby si rady pochutnajú na ich vajíčkach. Prvé množenie u nás dopadlo tak, do pár hodín boli všetky vajíčka zjedené. Po oplodnení vajíčka a vyliahnutí nastáva obdobie, kedy sú pancierničkovia veľmi zraniteľní. Mali by ste ich kŕmiť mikroskopickým jedlom, ktoré padá na dno, ako napríklad mikroskopické červíky. Výmeny vody sú nevyhnutné hlavne v malých nádržiach kde máte veľa rýb. Keď sú väčšie, môžete im dávať aj normálne červíky, ale treba ich ešte pokrájať, aby ich vedeli zjesť. Červíky, napríklad patentky, pomáhajú malým rýchlejšie rásť.